Mosalas Advertising Group
مشاوره
DEMO REEL

صفحه اصلی / وبلاگ / بازار هدف چیست؟ (Target Market)

 • چگونه بازار هدف خود را مشخص می کنید؟
 • چگونه می توان بازار هدف خود را تعریف کنید؟
 • به مشتری فعلی خود نگاه کنید. مشتریان فعلی شما چه کسانی هستند و چرا آنها از شما خرید می کنند؟
 • رقابای خود را بررسی کنید.
 • محصول / خدمات خود را تجزیه و تحلیل کنید.
 • جمعیتی خاص را برای هدف گیری انتخاب کنید.
 • روانشناسی هدف خود را در نظر بگیرید.
 • تصمیم خود را ارزیابی کنید.
 • استفاده از الگوهای موفق و منابع مناسب .


مقدمه

اگر تازه کسب و کار خود را شروع کرده اید و یا درحال رشد هستید، باید بدانید مشتریان شما چه کسانی هستند و چگونه می توانید آنها را جذب کنید. بدون مشتری، کار شما هیچ فرصتی برای پیشرفت ندارد. از کجا باید مشتریان خود را پیدا کنید؟  شما باید در مورد بازار هدف بدانید.

بازار هدف چیست؟      

بازار هدف یا مخاطبین هدف، مجموعه مشتریانی است که می خواهید محصولات یا خدمات خود را به آن ها بفروشید. بازارهدف شما هرکسی نیست که در منطقه کاری شما باشد. بازار هدف گروه مشخصی است که احتمالاً محصولات یا خدمات یک شرکت را خریداری می کند.

جامعه مخاطب هدف توسط افرادی ساخته می شود که مناسب محصولات یا خدمات شما باشند. در اصل، شما باید بفهمید که کدام ماهی را در  اقیانوس می خواهید و روی صید آن تمرکز کنید.

چرا شناخت مخاطب هدف خود مهم است؟

 شما نمی توانید و نباید برای همه بازاریابی کنید چون انجام و تلاش برای این کار فقط باعث اتلاف وقت و هزینه شما خواهد شد. از بازاریابی برای ایجاد استراتژی بازار هدف خود استفاده کنید.

به همین دلیل شناختن هرچه بیشتر بازار هدف شما بسیار مهم است. شما باید دقیقاً مشخص کنید که مشتری های شما کجا هستند و کجا می توانید آنها را پیدا کنید. به این تقسیم بندی، تقسیم بازار هدف گفته می شود. هنگامی که درباره بازارهدف می دانید، می توانید فعالیت مناسب را برای جذب کردن مشتری و بهره بردن از مزایای بازاریابی هدفمند فراهم کنید.

مثالی برای انتخاب بازار هدف

 به عنوان مثال اگر شما ابزار چمن کاری و … می فروشید، فقط بخش خاصی از جمعیت مردم به محصولات شما علاقه مند هستند. آنها احتمالاً صاحبان خانه حیاط دار هستند. اما مطمئناً، شما می خواهید تا حد امکان در مورد مشتریان خود اطلاعاتی کسب کنید؛ مثل

 • سن
 • وضعیت زندگی
 • محل زندگی

برای بازاریابی به این مشتریان نیاز دارید و برای اینکه بفهمید دقیقاً برای چه کسی باید بازاریابی کنید، حتما باید تحلیل بازارهدف را انجام دهید.

استراتژی بازاریابی هدف چیست؟

استراتژی بازاریابی در حال انتخاب و توصیف یک یا چند بازار هدف است که محصول یا خدمات یک شرکت  را برای جایگاه مناسب کسب و کار در بازار  مشخص می کند.

تجزیه و تحلیل بازار هدف چیست؟

تجزیه و تحلیل بازار هدف در واقع مطالعه شما از مشتریان کسب و کارتان است. دانستن اینکه چگونه  تجزیه و تحلیل بازار انجام دهید، شما را قادر می سازد تا دقیقا همان چیزی را که در بازار و فروش به آن می پردازید پیدا کنید. هنگامی که تجزیه و تحلیل بازارهدف خود را انجام دهید.

با تمرکز بر موارد زیر می توان مشخصات و ویژگی مشتریان هدف را پیدا کنید؛

 • سن
 • جنسیت
 • سطح تحصیلات
 • شغل
 • وضیعت تاهل
 • عادات خرید
 • انگیزه ها ( سبک زندگی و …. )
 • ·        

چگونه یک تجزیه و تحلیل بازار هدف انجام دهیم؟

بسته به آنچه که دنبال می کنید، انجام تجزیه و تحلیل بازار هدف می تواند دشوار باشد. اما شما ابزارهای زیادی می توانید در اختیار داشته باشید. شما می توانید با مشتریان خود درباره محصولات خود مصاحبه کنید. اگر رسانه های اجتماعی فعال داشته باشید، می توانید اطلاعات دموگرافیک را از آمار حساب های خود دریافت کنید.

بازاریابی رسانه های اجتماعی برای کسب و کار کوچک به شما امکان دسترسی مستقیم به برخی از اطلاعات مربوط به عوامل تاثیرگذار بر مشتریان را برای شما فراهم می کند. هنگامی که شما تمام اطلاعات در مورد مشتریان خود را جمع آوری کنید، می توانید یک طرح برای بازاریابی آنها در نظر بگیرید.

تحقیق،مطالعه و آنالیز بازار هدف

تجزیه و تحلیل بازار هدف شما، فراتر از درک مشتریان شما است، شما باید بازار هدف را پیدا کنید. برای مثال ابزارهای تجزیه و تحلیل در بازاریابی دیجیتال :

 • Alexa
 • Google Trends
 • Google analytics
 • Google consol

به شما دیدگاه جامع از چشم انداز مشتریانتان با شناسایی و ارزیابی رقبا می دهد که به شما در پیدا کردن مشتری بهترکمک می کند.

ارزیابی رقابا در بازار هدف

رقابا را مورد تجزیه و تحلیل قراردهید ، تا دیدگاه جامع از منظر رقابتی را پیدا کنید.

 • چه کسب و کارهایی محصولات و خدمات قابل مقایسه با شما را ارائه می دهند؟
 • چقدر هزینه می کنند؟
 • چه کار می کنند؟
 • درآمد سالیانه رقبا چه قدر است؟
 • در چه رسانه هایی تبلیغ می کنند؟
 • استراتژی بازاریابی ، تاکتیک های فروش ، سیاست قیمت گذاری و … رقبا چیست؟

تجزیه و تحلیل بازار هدف شما

هنگامی که تجزیه و تحلیل خود را تکمیل کرده اید، اطلاعات خود را به کار بگیرید. در این مقاله ما سعی کرده ایم تا برخی از راه حل ها،که با استفاده از آن ها برای رشد و بهبود کسب و کار شما مفید است را ارائه کنیم. توسعه کسب و کار شما اگر بر مبنای تجزیه و تحلیل و شناسایی برخی از موار بازار باشد می توانید از این اطلاعات، برای ایجاد محصولات و خدماتی که در بازار هدف شما کمبودش احساس می شود ، کمال استفاده را کنید.

طراحی یک نظرسنجی برای تجزیه و تحلیل بازار هدف

یک نظرسنجی که شامل سوالات مناسب در جهت درست است می تواند تمام تفاوت ها را به طور موثر در انجام تجزیه و تحلیل بازار هدف ایجاد کند. سوالات خود با بررسی رفتار مصرف کننده که در مورد

 • عادت ها
 • الگوها رفتاری
 • نگرش ها
 • آگاهی از نام تجاری
 • وفاداران نام تجاری
 • نگاه مخاطب
 • نیازها

تنظیم کنید.

به خاطر داشته باشید که شما می توانید از اولین رفتار مشتری خود برای رد صلاحیت پاسخ دهندگان از نظر خود استفاده کنید (اگر پاسخ آنها روشن است که موردی ندارد). به عنوان مثال، اگر ما بپرسیم “چگونه شما را از فروشگاه مواد غذایی، نانوایی یا رستوران خرید می کنید؟” پاسخ دهنده می گوید که آنها به صورت حضوری خرید نمی کنند، ما می توانیم آنها را از بقیه نظرسنجی معاف کنیم. زیرا پاسخ قاطع و پاسخ به هدف بازار را تا حدودی داده اند.

نکاتی برای بررسی افراد مناسب کسب و کار  شما

اکنون زمان تعیین بازار هدف شما است که با توجه به نظرسنجی در مقابل انواع مختلف افراد جامعه، شما می توانید برای رسیدن به بهترین مخاطبان برای شناخت بازارهدف خود، این مراحل را دنبال کنید:

اندازه نمونه مورد نظر خود را محاسبه کنید. اگر می خواهید نتایج آماری قابل توجهی از تجزیه و تحلیل بازار هدف خود را داشته باشید، تعداد قابل توجهی از مردم باید نظرسنجی را تکمیل کنند.

سوال مناسب طرح کنید،همه مخاطبان هدف را مد نظر قرار دهید.

نظرسنجی را در مقابل افراد مناسب قرار دهید.

نظر سنجی باید در شرایط مناسب و با کیفیت مناسب انجام شود.

یک مخاطب درست به شما نتایج مهم نظرسنجی و دقیق ترین بازار هدف را می دهد. برای رسیدن به بهترین نتایج از یک پانل نظارتی مانند مخاطبان SurveyMumey استفاده کنید. این برنامه می تواند پاسخ هایی را از افرادی که معیارهای مخاطبان هدف شما را در عرض چند روز مطابقت می دهند، جمع آوری کنند.

چگونه نتایج تحقیق خود را تجزیه و تحلیل کنیم؟

نتایج بررسی در حال حاضر چیست؟ برای شناسایی و درک بازار هدف خود، از سوالاتی درباره کار خود استفاده کنید و بهره لازم را برای جذب مشتری ببرید و شرایط را مقایسه کنید.

مطالعه هدف بازار خود به طور جمعیتی

با شناسایی بازار هدف ، شما قادر خواهید بود منابع بازاریابی خود را متمرکز کنید و سود کلی خود را افزایش دهید. هدف این است که مخاطبان خود را با دقت مشخص کنید. مشخصات دموگرافیک شامل : سن، جنسیت،وضعیت تاهل، تعداد نفرات خانواده، درآمد، سطح تحصیلات، شغل، نژاد، دین می باشند.

اطلاعات هدف خود را توصیف کنید

اطلاعات روانشناسی به شما در مورد نگرش، باورها، اعتقادات، احساسات و ارزش های مخاطبان شما می گوید. به طور کلی به سوال “چرا؟” پاسخ می دهد که چرا مردم کاری که شما ارائه می کنید را دوست دارند؟ تحقیقات روانشناختی شامل خانواده هدف، بازار، سرگرمی و منافع مخاطب، نوع دیدگاه است که معرف شیوه زندگی مخاطب هستند.

با استفاده از اطلاعات بدست آمده و در کنار هم قراردادن آن ها می توانیم نگاه کلی مخاطب و خواسته های آن ها را تجزیه و تحلیل کنیم.

اطلاعات بدست آمده به ما کمک می کند بدانیم مخاطب هدف در کدام قسمت از جامعه از نظر سلیقه ای،جایگاه درآمدی،فرهنگی و … قرار دارد و عموما چه انگیزه ها، عادات و الگوی رفتاری را دنبال می کنند.

تحلیل و تجزیه بدست آمده بر روی انتخاب استراتژی بازاریابی و همینطور روش اجرای آن بسیار تاثیر گذارند.

برنامه ریزی ها باید بر اساس این داده ها و آمارهای بدست آمده انجام گیرد .

Target Market

مشاهده نظرها +
بستن نظرها -

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب وبلاگ
آذر ۳۰, ۱۳۹۹

تاثیرات برند معماری در صنعت ساختمان ؟

blog معماری چگونه ساخت و ساز را تحت تأثیر قرار می دهد؟ در طول تاریخ، معماری به عنوان نماینده ساخت و ساز از جامعه ایستاده است،....

تاثیرات برند معماری در صنعت ساختمان ؟

blog معماری چگونه ساخت و ساز را تحت تأثیر قرار می دهد؟ در طول تاریخ، معماری به عنوان نماینده ساخت و ساز از جامعه ایستاده است، که نشان دهنده ارزش ها، موفقیت ها و تمدن ها در طول زمان است. از سازه های بنای یادبود گرفته تا اقامتگاه ها و ساختمانهایی که بافت یک شهر را....
آذر ۳۰, ۱۳۹۹
آذر ۲۵, ۱۳۹۹

چگونه محتوای خود را با بهترین کانال توزیع تبلیغات مطابقت دهیم؟

blog طی دو دهه گذشته دنیای بازاریابی دچار یک انقلاب فنی عظیم شده است. اکنون بازاریابان توانایی ارائه مستقیم محتوا به مخاطبان را به عنوان بسترهایی....

چگونه محتوای خود را با بهترین کانال توزیع تبلیغات مطابقت دهیم؟

blog طی دو دهه گذشته دنیای بازاریابی دچار یک انقلاب فنی عظیم شده است. اکنون بازاریابان توانایی ارائه مستقیم محتوا به مخاطبان را به عنوان بسترهایی دارند که آنها را قادر به ارسال پیام های هدفمند، خرید برنامه ای رسانه و توزیع خودکار کرده و باعث تغییر چشمگیر فضای بازاریابی شده است. به همین دلیل، بازاریابی....
آذر ۲۵, ۱۳۹۹
آذر ۲۰, ۱۳۹۹

محتوی متنی و تاثیر آن در ارتقاء اعتبار گوگل (Textual content and its effect on promoting Google credibility)

blog چرا ساختار متن برای سئو مهم است؟ (محتوی متنی و تاثیر آن در ارتقاء اعتبار گوگل) ساختار متون در سایت شما برای سئو مهم است.....

محتوی متنی و تاثیر آن در ارتقاء اعتبار گوگل (Textual content and its effect on promoting Google credibility)

blog چرا ساختار متن برای سئو مهم است؟ (محتوی متنی و تاثیر آن در ارتقاء اعتبار گوگل) ساختار متون در سایت شما برای سئو مهم است. اگر محتوای شما به وضوح ساختار یافته باشد، شانس کسب رتبه خوب در Google بیشتر خواهد بود.  در این مطلب، به شما می گوییم که چرا ساختار متن ضروری است.....
آذر ۲۰, ۱۳۹۹
آذر ۱۵, ۱۳۹۹

نوآوری و خلاقیت در صنعت ساختمان ، شهرهای هوشمند (Innovation and creativity in the construction industry, smart cities)

blog فناوری باعث ایجاد نوآوری در صنعت ساختمان می شود نوآوری و خلاقیت در صنعت ساختمان، بدون شک فناوری ساخت یکی از جالب ترین جیب های....

نوآوری و خلاقیت در صنعت ساختمان ، شهرهای هوشمند (Innovation and creativity in the construction industry, smart cities)

blog فناوری باعث ایجاد نوآوری در صنعت ساختمان می شود نوآوری و خلاقیت در صنعت ساختمان، بدون شک فناوری ساخت یکی از جالب ترین جیب های نوآوری در اقتصاد امروز است. طبق داده های Crunchbase ، بودجه شرکت های نوپای ساخت و ساز مستقر در ایالات متحده ۳۲۴ درصد افزایش یافته و به ۳.۱ میلیارد دلار....
آذر ۱۵, ۱۳۹۹
آذر ۱۰, ۱۳۹۹

تاثیرات بازاریابی و تبلیغات هدفمند در اعتبار بخشی به شرکت های ساختمانی

blog تاثیرات بازاریابی و تبلیغات هدفمند در اعتبار بخشی به شرکت های ساختمانی اگر در صنعت ساخت و ساز هستید، ممکن است بازاریابی دورترین چیز از....

تاثیرات بازاریابی و تبلیغات هدفمند در اعتبار بخشی به شرکت های ساختمانی

blog تاثیرات بازاریابی و تبلیغات هدفمند در اعتبار بخشی به شرکت های ساختمانی اگر در صنعت ساخت و ساز هستید، ممکن است بازاریابی دورترین چیز از ذهن شما باشد، مگر اینکه مشاغل مشکلی داشته باشید. بازاریابی در مورد کسب و کار شما به احتمال زیاد بهترین نکته در ذهن شما است.اگر شما یک تیم اختصاصی بازاریابی....
آذر ۱۰, ۱۳۹۹